All you need is love

středa 23. duben 2008 14:20

Podnětem k napsání tohoto příspěvku se mi stal prolog krásného britského filmu "Láska nebeská". Vypravěč zde vzpomíná neblahý den 11.září 2001. Lidé z unesených letadel, kteří už věděli o své smrti, telefonovali naposledy svým blízkým. A jak prolog správně připomíná, nikdo tyto osudné vteřiny nevyužil k srovnávání účtů. Život s tebou mě štval. Jsi pěkná mrcha/pěknej parchant. Naopak. Z letadel, řítících se na mrakodrapy, zněla slova o lásce, milování a snad následném setkání v jiné dimenzi.

Právě z této tragické zkušenosti 11. září pro mě vyplývá jedno. Všichni lidé jsou schopní absolutní lásky, výhonkem zla je neuvědomování si vlastní konečnosti. Lidé až ve vteřině smrti poznají, že jejich jedinou jistotou je hřejivá ruka, polibek a úsměv. Avšak potírání pocitu konce dává prostor touze po moci, prahnutí po vášni a neschopnosti nést za něco zodpovědnost.¨

Hlavním tématem umění 21. století se podle mého stane schopnost zodpovědnosti. Univerzální totalitní systémy se rozpustí do podoby kýčovité líbivosti popkultury, systémů snadných řešení a bezbřehého egocentrismu, kdy se solidarita stane jenom politickou frází.

Právě 11.zářím začalo toto osudové 21. století. Padající mrakodrapy ukázaly křehkost lidskosti a apokalyptický důsledek "snadného řešení" světových problémů (avšak viděných z pozice egoismu několika fanatiků). Naše současná politická reprezentace také prosazuje systém síly. Kdo bude vulgárnější a lascivnější, ten vyhraje. Špatný doktor se vtisknutím 30 Kč do ruky stane kouzelně zázračným doktorem.  Zatímco komunisti měli všechny za soudruhy, dnes jsme všichni za klienty ( lidská individualita se ztrácí v chumlu abstraktních pouček trhu).

Až budeme jako klienti, hloupá lůza (jak obyvatele ČR označuje náš pan prezident) umírat, stejně budeme vděčni jenom za to, že nás v té smutné vteřině bude někdo držet za ruku. Láska je to jediné co potřebujeme. Pořád se však domníváme, že je to něco jiného.  Je třeba se vydat do boje beze zbraní, ne za nová území, ale za pocit lásky.

 

Vít Pokorný

Vít Pokorný

Vít Pokorný

O všem, co mě cvrkne do nosu. Ale nechtěl by za to dostat do nosu.

Neobjektivní student, bažící po objektivnosti. Milovník umění, přírody a těch nejobyčejnějších stránek života.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora